hijyen| hijyen nedir | temizlik en son haber detay


0 TL

İSTANBUL / SANCAKTEPE OSMANGAZİ MAH.

İlan No
298

İlan Tarihi
24-11-2018

Açıklama

 

 

KASIM 2018

                      Mehmet Baki ASUTAY Hijex Biyosidal Ürünler

                                                            Hijyen Grup San ve Tic Ltd. Şti /Gıda Hijyeni Grp Koord.

 

 

 

TEMİZLERKEN KİRLETMEYELİM /KİRLENMEYELİM !

(Klor ve Alkol bazlı ürünler üzerine)

Gıda sektöründe kullandığımız endüstriyel temizleme kimyasalları ile Biyosidal Ürünler(Dezenfektanlar) yanlış ürün ve yanlış kullanım sonucu tehlikeli ve ciddi sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Sadece gıda ve sağlık grubunda değil, evsel olarak kullandığımız ürünlerinde de çok masum olduğunu söyleyemem.

 

Dünyamızda insan, hayvan ve çevrede oluşan hastalıklar, zararlı patojenlerle (mikroorganizmalarla) daha çok savaşmamızı gerektiriyor. Gelişen teknolojilerle birlikte, yeni kimyasal ürünlerle de tanışmaya başladık. İçerisinde birçok kimyasal bulunan yeni nesil temizlik ve dezenfeksiyon ürünleri daha az kullanımla birlikte çok daha etkin görev yapıyor. Reklamlarda bolca izlediğimiz ürünlerin 1 damlasıyla bilmem kaç adet tabak yıkanabiliyor. Ne kadar güçlü değil mi? Dünyada ekonomisi gelişmiş ülkeler artık zararlı kimyasallar yerine doğaya ve insana zarar vermeyen yeni teknolojik Organik temizleme ve dezenfeksiyon ürünleri kullanılmaktadır.

 

Sektörün en hassas konularından biri olan hijyen ve sanitasyon maalesef gün boyu çalışıp, üreten, yorulan personele yaptırıldığında hassasiyet ortadan kalkıyor ve istemeden de olsa yanlışlıklar yapılıyor. Daha çabuk ve kolay işlem yapılsın diye fazla kullanılan kimyasallar hem çalışanların kendisine, hem malzemelere hem de çevreye büyük ölçüde zarar veriyor. Oysaki daha profesyonel olarak bu işin eğitimini almış gündüz veya gece vardiyalarında çalışanlardan ayrı eğitimli bir ekibin oluşturulması. Tabii modern temizleme; hijyen santralleri veya otomatik dozajlamalarla doğru ürün kullanarak. Yoksa çalışanın insafına bırakılarak “göz kararı, bir bardak, bir maşrapa” ile çözüm olmuyor. Bilinçsizce yapılan kullanımlar işletmelerin maliyetlerinin de artmasına sebep oluyor.

 

Avrupa’da ve Amerika’da yasaklı veya kullanılması tavsiye edilmeyen birçok kimyasalın ülkemizde sıkça kullanıldığını görmek beni üzüyor. Onlar zararlı kimyasal ürünlerden uzaklaşıp doğal ürünlere dönerken, bize stoklarındaki zararlı bir çok kimyasalı satıyorlar. Yurt dışındaki tanıtımlarında doğal ürünleri kendi ülkelerinde pazarlarken bizim ülkemizde satmıyorlar, zira ülkemiz onlar için devasa bir Kimyasal Pazar! -ne gariptir ki numune istediğinizde bile yollamıyorlar!-

 

Klor ve klor bileşikleri, yüksek düzeyde oksitleyici özelliğe sahip olup farklı yapılarına rağmen birbirlerine benzer kimyasal reaksiyonlar gösterirler. Yoğunluk ve temas süresine göre yüksek, orta ve düşük düzeyde dezenfeksiyon sağlar(Günaydın ve ark., 2011).”

 

Aynı zamanda;

 

“En sık kullanılan klor dezenfektanı olan hipokloritler sodyum hipoklorit olarak sıvı veya kalsiyum hipoklorit olarak katı halde bulunabilirler. En sık 5,25-6,15’lik konsantrasyonları kullanılmaktadır. Bu bileşikler, biyofilmdeki mikroorganizmaları inaktive etmesi, ucuz olması, toksik etki bırakmaması, suyun sertliğinden etkilenmemesi gibi birtakım avantajlara sahiptir. Bununla birlikte oküler iritasyona sebep olabilmesi, 500 ppm üzerinde metallere korozif etkiler bırakması, kumaşların rengini değiştirmesi, organik materyal ve proteinden etkilenmesi gibi dezavantajlara sahiptir” (Rutala ve ark., 2008).

 

Etkileri pH ile ters orantılıdır. pH düştükçe etkisi artar. Hipokloritler ışıkta yıkıma uğrarlar. Bu nedenle ışık geçirmeyen plastik kaplarda kapalı şekilde saklanmalıdır. En çok çamaşır suyu grubu ürünler (Sodyum hypo klorit) ile alkol bazlı ürünlerin kullanılmasına dikkat etmeliyiz. Her ne kadar Bakanlığımız bu ürünlere izin vermiş olsalar da (Gıdaya temas hariç), biz direkt veya endirekt bunları gıdaya bulaştırıyoruz(Kimyasal çapraz bulaşma). Hepimizin bildiği kıvamlı çamaşır suları aynı zamanda birer dezenfektandırlar. Jel formülüne yakın ürünler dikey yüzeylerde tutunabilme özelliğinden çokça tercih ediliyor ancak kullanmakta olduğunuz tezgâhlar paslanmaz, mermer, poliamid gibi Bakanlığının istemiş olduğu yüzeylerde olsa en ufak bir çizik, yarık, çatlakta kalıp daha sonra orada işlediğimiz ürünlere bulaşabiliyorlar. Ne kadar iyi durulama yaparsanız yapın fırça ile mekanik bir güç uygulamadığınız sürece oraya sıkıca yapışıyorlar. Ayrıca sıcak/ılık su ile kullanımlarda gaz fazına geçip akciğer bronşlarımıza kadar ulaşıyorlar. Evlerde de banyo ve tuvaletlerde sıkça rastladığımız bir durum.

 

Bu kimyasal maddeler inhalasyon olarak bulantı, kusma, boğaz ve solunum yollarında çok ciddi sorunlara yol açabiliyor(İsterseniz kullandığınız kimyasal maddesinin ambalajındaki kullanma kılavuzunu bir okuyun, gerçi o da ayrı bir sorun ama, ufak puntoları okuyabilmek için büyüteç lazım. Her ne kadar Bakanlığımız bununla ilgili bir standart getirdiyse de uygulamada ve kontrolde çok eksiğimiz var, sanırım burada birazda iş bilinçli tüketiciye düşüyor). Akciğer, böbrek, astım, körlük ve son zamanlarda sıkça rastladığımız kanser vakalarına sebebiyet verebiliyorlar.

 

Benim en çok üzerinde durduğum konu ise klor bazlı dezenfektanların sebze, meyvelerin dezenfeksiyonunda kullanılmaları. Ülkemizde Bakanlığımızın hiçbir klor bazlı ürüne izin vermemiş olmasına rağmen piyasada satılan “son durulama maddesi, Hijyenik Temizleyici” gibi sebze meyve de kullanılan ürünler klor içeriyor veya klor kendisi direkt kullanılıyor. Bahane ise hazır, nasıl olsa belediyelerimizde içme sularında da klor kullanmıyor mu? Tabii işin rengi öyle değil, içme sularında kullanılan klor sadece sudaki mikroorganizmaları elimine etmek için çok az oranda kullanılıyor(yasal sınır 0,3-0,5 ppm yani bir ton sudaki gram miktarı). Oysaki sebze meyveleri dezenfekte etmek için en az 500 ppm kullanılmalı ki bu da zararlı ve çok iyi durulama yapılmasını gerektiriyor. Bakanlığımızda buna göz yumuyor, denetimlerde yetersiz kalıyor. Oysaki bu madde toksik(zehir), kanserojen bir ürün olup sebze meyveler için kullanılması çok tehlikeli. Avrupa ve Amerika Organik Tarım konseyi kesinlikle bu ürünü önermiyor. Önermiş oldukları Süper Okside Suya ise bizim Bakanlığımız halen izin vermiş değil(sebebi ise daha trajik “ kötü hijyeni maskelemek için kullanılması uygun görülmemiştir” deyip sağlığımızdan sorumlu olmalarına rağmen topu taca atıyorlar)!

 

Gelelim şu Alkol bazlı temizleme ve dezenfeksiyon maddelerine. Gıda sektöründe en çok kullanılan alkol bazlı el dezenfektanı/antisepsisi ve alkol bazlı durulama gerektirmeyen yer yüzey dezenfektanları ve temizleme maddeleri. “Sağlık ve Gıda alanında kullanılan alkol, etil alkol veya izopropil alkoldür. Alkoller bakteriyostatik olmaktan çok bakterisidal nitelikte aktivite gösterirler. Bununla birlikte tüberkülosidal, fungisidal ve virusidaldir, ancak bakteriyel sporlara etkisi yoktur. Etki mekanizması mikroorganizma proteinlerinin denatürasyonudur. Alkolün su içermeyen formuna göre çözeltileri daha etkilidir çünkü protein denatürasyonu su varlığında kolaylaşmaktadır” (Rutala ve ark., 2008).

 

Alkoller, Tıbbi amaçlı kullanılan natüre alkol(analiz amaçlı absolute/saf alkol), kozmetik sektörü için denatüre alkol(kolonya, parfüm, deodorant gibi), boya, baskı ve matbaacılık sektörlerinde denatüre alkol etken bir çözücü olarak kullanılmaktadır.

 

Peki, nedir bu DENATÜRE ALKOL?

 

Denatürasyon: Etil alkolün içilmesini ve içki imalinde kullanılmasını önlemek amacıyla, içine renk ve/veya koku ve/veya tat veren, ancak girdi olarak kullanılacağı imalata zarar vermeyen maddelerden bir veya birkaçının katılması işlemini ifade eder.

 

Alkolden alınan yüksek vergiler nedeniyle evde içki üretiminin yaygınlaşması, devlet müdahalesini de beraberinde getirdi. Yeni mevzuata göre, etil alkolün her 100 litresine artık 1.2 gram denatonyum benzoat katılarak piyasaya sunuldu; etiketinde Gıda amaçlı kullanılması uygun değildir! ifadesi var.

 

Peki, Denatonyum benzoat nedir?

 

Wikipedia’da geçen ‘denatonyum benzoat’ maddesi şu şekilde tanımlanmıştır: “(Etil alkol ve parfüm üretiminde kullanılan, ticari adı bitreks olan madde) 10 ppm kadar küçük seyreltmeleri bile çoğu insan için dayanılmaz ölçüde acıdır. Yenmesi uygun olmayan maddelerin yenmesini önlemek için caydırıcı ajanlar olarak kullanılırlar. Denatonyum denatüre alkol, antifiriz, tırnak yeme önleyiciler, solunum maskeleri, hayvan kovucular, sıvı sabunlar ve şampuanlarda kullanılır.”

 

Kısaca özetlemem gerekirse, devletimiz içilmesini ve içki yapılmasını önlemek amacıyla, doğal etil alkol içerisine acılık veren bir kimyasal ekletmiştir. Üretici firmalar tıbbi amaçlı alkolün pahalı olması sebebiyle denatüre alkol kullanıyorlar. İster çıplak elle, isterseniz de eldiven üzerinde kullandığımız alkol bazlı dezenfektan -her ne kadar alkol uçup gitse de eldeki acılık gün boyunca kalıyor, isterseniz dilinizin ucuyla bir tadın- sonuçta bu acılık gıda sektöründe üretmiş olduğumuz ürünlere bulaşıyor; çok az bile

 

olsa hassas üretilen ürünlerde daha çok hissediliyor. İşte biz bu nedenle alkol bazlı el dezenfeksiyon ürünlerine karşı çıkmaktayız. Bazı üretici firmalar, sentetik bir alkol olan ve içince sarhoşluk vermeyen(bu sebeple Helal organizasyon firmalarınca da kabul edilen) isopropil alkol içeren ürün kullanılmasını tavsiye ediyor(yani kötünün iyisi, isopropil alkolün etkisini artırmak için içerisine başka aktif kimyasal maddelerinde konulması gerekiyor). Ancak son zamanlarda, alkolün de zararlı bir kimyasal ürün olması sebebiyle, su bazlı el ve cilt dezenfeksiyonu ürünleri daha öne çıkıyor. Alkolün yanıcı, çözücü olması ve cilt üzerindeki kesik, yara ve çizikler üzerinde tahriş etmesi, göz ve solunum yollarını etkilemesi sebebiyle çok tavsiye etmiyorum. Su bazlı yeni nesil el ve cilt solüsyonları açık yaralar üzerinde bile kullanılıyor. Süper Okside Su adıyla geçen bu ürünlerin kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor(antibakteriyel el ve cilt olduğu gibi antibakteriyel yara ve mukoza solüsyonu olarak bakanlığımızın Biyosidal Ruhsatıyla satılıyor).

 

Durulama gerektirmeyen endüstriyel veya evsel temizleme maddelerini artık her yerde görmemiz mümkün. Fast Foodlarda, restoranlarda camsil olarak bilinen temizleme maddeleri masaların, yüzeylerin üzerine püskürtülerek, bezle silinip geçiliyor. Sorulduğunda ise “alkol uçuyor” diyorlar. Oysaki içerisindeki deterjan yüzeyde kalıyor ve bir şekilde bizim gıdamıza bulaşıyor. Evimizde kullandığımız parfümlü genel temizleme maddeleri de öyle. Çocuklarımız ve bizler çıplak ayakla bütün gün bu kimyasallara maruz kalıyoruz. Bence uygulama sonrası tembellik yapmadan durulamada fayda var(ayak tabanından almış olduğumuz kimyasallar beynimize kadar ulaşabilir).

 

Toksik ve kanserojen olmayan yeni nesil nano Süper Okside Su (Super oxidized Water), yer-yüzey, gıda alanı, veteriner dezenfektanı olarak kullanıldığında zararlı etkilere maruz kalmıyoruz. Çünkü bu dezenfektan insan ve hayvan vücudunda doğal olarak üretildiği gibi doğada da oluşmaktadır. Avrupa ve Amerika Organik Tarım Konseyi, çiğ gıdaların üzerinde bile kullanılmasını tavsiye etmiştir(kırmızı ve beyaz et, sebze, meyve).

 

Lütfen ürünlerin kullanım talimatlarını okuyun ve temizlik yaptığınızı düşünürken kendinize, ürünlerinize ve çevreye zarar vermeyin! Temizleyeceğim derken Kimyasal olarak kirletmeyin/kirlenmeyin(çevreye olan zararlarını da bir başka sayımızda anlatmaya çalışacağım).

 

KAYNAKLAR

 

-     http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.15462&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch= Resmi Gazete Tarihi: 30.10.2011 Resmi Gazete Sayısı: 28100

 

( www.organic-farming.europa.eu)

 

-   European Commission - Agriculture and Rural Development ,Directorate B: Multilateral relations, quality policy Unit B4 – Organics ,Office L130 – 03/232 ,B-1049 BRUSSELS /BELGIUM

 

 

 

HIJEX BİYOSİDAL ÜRÜNLER HİJYEN GRUP SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ 

 ADRES:    AĞSAN SANAYİ SİTESİ EYÜP SULTAN MAH. HOCA NASRETTİN CAD. AKTAR SOK NO.2/G         SAMANDIRA/SANCAKTEPE/İSTANBUL

Tel: 90 (216) 311 27 43 - Faks:311 70 32

 


218 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Kullanıcı Bilgileri ve İlanın Konumu
En Son Haber Kanalı | Haberler
Üyelik Tarihi : 22 Kasım 2018
Kullanıcı Mağazası


Benzer İlanlar